تبلیغات
منــــجــــی قــــــــرن - پیش بینی های سیاسی امام خمینی (ره)

 
  • مطالب ویژه
  • تازه ها
  • بهتر بشناسیم

پیش بینی های سیاسی امام خمینی (ره) درباره سازش و خیانت سران كشورهای اسلامی

 

حضرت امام خمینی (ره) از معرفت و بینش سیاسی خارق العاده ای برخوردار بود و ذهن و فكر باز و بیدارش همواره عمق رخدادها و وقایع سیاسی را می كاوید و تحلیل های روشن ارائه می داد و راه و روش های كارآمد تجویز می كرد كه به نتیجه و ثمر می نشست.

همین شم و ژرف نگری سیاسی موجب می گشت كه آن پیشوای الهی دارای توان خاصی در پیش بینی های سیاسی گردد و برخی از وقایع آینده را در سیاست خارجی جهان اسلام پیش از وقوع گوشزد نماید و هشدار دهد.

كسانی كه از نزدیك با این رجل الهی در تماس مكرر بوده اند و از خرمن اندیشه و فكر وسیع و پربار او خوشه چینی كرده اند و همواره جان و روح عطشناكشان را از جرعه های زلال چشمه سار معرفت های گوناگون معنوی و سیاسی اش سیراب كرده اند بیش از آنچه در رسانه های گروهی درباره آینده نگری های سیاسی آن پیشوای محبوب انعكاس یافته است ذخیره دارند كه باید آنها را برای ثبت تاریخی و بهره وری نسل امروز و فردا بازگو نمایند.
            برخی از پیش بینی های سیاسی امام خمینی (ره) به وضعیت كشورهای اسلامی و تعامل و پیوند آنها با آمریكا و اسرائیل و انگلیس اشارت دارد و همین ضعف ها و قصورهایشان موجب گردید به قدرت های استكباری دل بندند و به یاری و مساعدت آنها بشتابند و در نهایت اسلام و ملل مسلمان تضعیف گردند و استكبار و اذناب و عواملش در منطقه مسلط شوند و مطامع و منافعشان تامین گردد.

در این نوشتار سعی می كنیم متناسب با شرایط امروز كه آمریكا و اسرائیل سرزمین های اسلامی عراق و افغانستان و فلسطین و لبنان را مورد تهاجم و تعدی مكرر قرار می دهند و هر روز جنایات تازه ای مرتكب می شوند نقبی به تاریخ بزنیم و برخی از پیش بینی های سیاسی امام خمینی (ره) را درباره جهان اسلام و تحرك مخرب عوامل و مهره های دست نشانده آمریكا در كشورهای اسلامی به تأمل بگذاریم و از آنها برای جوامع و ملل اسلامی امروز و فردا درس و پیام و عبرت های لازم را ذخیره نمائیم.

حضرت امام خمینی (ره) در پیامی كه در تاریخ 6 مرداد 1366 خطاب به مسلمانان جهان و زائران خانه خدا صادر كردند به موضوعات و حوادث مختلف جهان اسلام و ایران اشاره نمودند كه یكی از آنها مربوط به پیش بینی حوادث آینده برای كشورهای اسلامی می باشد:

«... نه تنها صدام از خلق و خوی سبعیت و درندگی ذره ای عدول ننموده است كه متاسفانه

با حمایت جهانخواران و با سكوت سازمان ها و مراكز بین المللی به گرگ زخم برداشته ای بدل شده است و می رود تا شعله های آتش و جنگ را در كشورهای منطقه و خصوصا خلیج فارس برانگیزد.. من به سران كشورهای خلیج فارس سفارش می كنم كه به خاطر یك عنصر ورشكسته سیاسی نظامی اقتصادی بیش از این خود و مردم كشورتان را تحقیر نكنید و با توسل به دامن آمریكا ضعف و ناتوانی خود را برملا نسازید و از گرگ ها و درنده ها برای شبانی و حفظ منافع خود استمداد نطلبید. ابرقدرت ها آن لحظه ای كه منافعشان اقتضا كند شما و قدیمی ترین وفاداران و دوستان خود را قربانی می كنند و پیش آنان دوستی و دشمنی و نوكری و صداقت ارزش و مفهومی ندارد. آنان منافع خود را ملاك قرار داده اند و به صراحت و در همه جا از آن سخن می گویند.» (1)

این رهنمود سیاسی امام خمینی (ره) در اوج جنگ ایران و عراق مطرح گردیده است. در آن شرایط كشورهای اسلامی به شدت تحت فرمانبری از آمریكا قرار داشتند و بنا بر سیاست های دیكته شده سران كاخ سفید ماموریت یافتند به حمایت های همه جانبه از صدام بپردازند تا هدف شوم او یعنی انهدام نظام جمهوری اسلامی ایران محقق گردد.

توجه داشته باشیم كه صدام توسط آمریكا و با نقشه و دستور او به جنگ علیه ایران برخاست و برای خاص و عام و همه آگاهان سیاسی جهان واضح و روشن بود كه جنگ عراق علیه ایران در واقع جنگ آمریكا و حامیانش یعنی اسرائیل و انگلیس علیه این كشور و نظام نوپای اسلامی می باشد ضمن آن كه فرانسه و آلمان و سایر كشورهای اروپایی نیز با اشاره آمریكا به حمایت های گوناگون از صدام پرداختند و همچنین شوروی با تسلیح عراق به گونه ای دیگر دست در دست آمریكا گذاشت و حلقه های به هم پیوسته اتحاد جهانی برای اضمحلال انقلاب و نظام اسلامی ایران را تكمیل و مستحكم نمودند.

تردیدی وجود نداشت و ندارد كه آنچه بر قلب زخم می گذارد و بر جان اندوه می نشاند این است كه یك ضلع از سه ضلع مثلث شوم و متحد علیه اسلام و انقلاب اسلامی را كشورهای اسلامی تشكیل می دادند و می دهند كه نه تنها نباید به عناد و مخالفت علیه نظام و حكومت اسلامی ایران بپردازند كه باید از دل و جان و با تمام امكانات به حمایت و جانبداری از آن برخیزند. بنابراین در یك ضلع این مثلث شوم آمریكا و اقمارش و در ضلع دیگر شوروی و در ضلع سوم كشورهای اسلامی قرار داشتند و همه انرژی و امكانات و سلاح و تجهیزات خود را به صورت یك «اجماع جهانی» علیه اسلام و انقلاب و نظام اسلامی و به قصد نابودی همه چیز به هم رسانده و همه یك دل و یك فكر و هم عزم شده بودند!

اولین پیش بینی سیاسی امام خمینی (ره) در همین جا مطرح می گردد و آن پیشوای الهی خطاب به سران كشورهای اسلامی اعلام می كنند كه صدام به گرگ زخم خورده ای بدل شده است و می رود تا شعله های آتش و جنگ را در كشورهای منطقه برافروزد.

پس از پایان جنگ تحمیلی به وضوح مشاهده كردیم كه صدام به دو كشور از مجموعه كشورهای اسلامی كه به شدت او را در جنگ علیه ایران مساعدت تبلیغی سیاسی اقتصادی و نظامی كردند و هر چه داشتند در طبق اخلاص نهادند و به این نوكر سرسپرده آمریكا تقدیم نمودند تهاجم نظامی نمود.

كویت اولین كشوری بود كه به اشغال نظامی عراق درآمد و عربستان سعودی كشور دومی بود كه هدف تهاجم از دور قرار گرفت.

این پیش بینی امام خمینی (ره) در پیام ها و رهنمودهای سیاسی دیگری نیز مطرح گردید لكن سران كشورهای اسلامی گوش جان نگشودند و عمق خطر را درنیافتند و در نتیجه همان پیش بینی سیاسی امام خمینی (ره) به وقوع پیوست و آن شد كه شد!

دومین پیش بینی سیاسی امام خمینی (ره) را در متن همین رهنمودها می یابیم آنجا كه آن پیشوای فكور و بصیر اعلام می كند: «ابرقدرت ها آن لحظه ای كه منافعشان اقتضا كند شما و قدیمی ترین وفاداران و دوستان خود را قربانی می كنند و پیش آنان دوستی و دشمنی و نوكری و صداقت ارزش و مفهومی ندارد. آنان منافع خود را ملاك قرار داده اند.» (3)

صدام همان دوست وفادار آمریكا بود كه منافع این قدرت استعماری ایجاب نمود كه او را «قربانی» كند. یعنی پس از آن كه استفاده ها و بهره برداری های لازم را از صدام كردند و ضربات سنگین و جبران ناپذیر را به انقلاب و نظام اسلامی ایران وارد ساختند در شرایط جدیدی دریافتند كه او نه تنها مهره سوخته ای است كه دیگر به كار نمی آید بلكه بلندپروازی كرده و به كشور كویت حمله نموده و قصد تصاحب و غارت ثروت بزرگ «نفت» را ـ كه صاحب اصلی آن آمریكا می باشد! ـ در سر می پروراند. آمریكایی ها به همین دلیل و سایر بهانه ها عراق را مورد تهاجم و تجاوز نظامی قرار دادند و صدام را از تخت حكومت به زیر آوردند!

این پیش بینی سیاسی امام خمینی (ره) همچون پیش بینی اول اگر چه در محیط ذهن و فكر سران كشورهای اسلامی وارد گردید لكن چون آن را به جان و دل راه ندادند و نخواستند كه بپذیرند و به بیداری و هشیاری و آمادگی برسند به ناچار ضربات سخت و فجایع جبران ناپذیری را پذیرا شدند كه امروز به صورت آثار و تبعات اشغال نظامی عراق توسط آمریكا و با حمایت انگلیس و سایر كشورهای غربی به عینیت درآمده است.

امام خمینی (ره) حتی سران كشورهای اسلامی را در رهنمود ذیل به تعقل فرا خواندند كه چه رابطه ای بین حضور آمریكا و حامیانش در منطقه خلیج فارس وجود دارد و آنان چه منافعی دارند كه برای حفظ آن جنگ افروزی در كشورهای اسلامی را ضروری می دانند: «چه خوب است كه بعضی سران سرسپرده كشورهای اسلامی به اربابان و خدایان زر و زور و تزویر خود این نكته را جدی گوشزد كنند كه این قدر از منافع خود در خلیج فارس سخن نگویید برای این كه همین مسأله موجب حساسیت شدید مردم منطقه است كه آمریكا و فرانسه و انگلیس چه منافعی در آب های خلیج فارس دارند كه تا پای دخالت نظامی و جنگ هم می خواهند آن را حفظ كنند!» (4)

یكی دیگر از پیش بینی های سیاسی امام خمینی (ره) درباره دام صلح گرایی صهیونیستی برای سیطره یافتن بر كشورها و سرزمین های اسلامی می باشد.

حضرت امام از ابتدا معتقد بود سران ممالك اسلامی نباید در دامان مصالحه و سازش با اسرائیل سقوط كند و اصل «جهاد» علیه این دشمن سفاك و كینه توز را رها نمایند. در نگاه ژرف امام خمینی (ره) كه یك فقیه و اسلام شناس بزرگ بود و به مبانی و قوانین دین مبین حق احاطه كامل داشت «جنگ» و «صلح» در اسلام با مصالح مسلمین و شرایط روزگار تطبیق می یابد و به تشخیص و انتخاب درمی آید و با توجه به ماهیت رژیم صهیونیستی كه بر غصب و اشغال سرزمین اسلامی فلسطین گذاشته شده است صلح هیچ مصداق و ضرورتی مطابق با قوانین سیاسی اسلام و مصالح مسلمین پیدا نمی كند و بنابراین «جهاد» علیه رژیم اشغالگر و غاصب صهیونیستی یك تكلیف واجب و یك ضرورت حیاتی می باشد.

از طرف دیگر امام خمینی (ره) یك سیاستمدار بزرگ و آشنا به زمان و دارای شم سیاسی بالا بود و به همین دلیل همه حركات و برنامه های رژیم صهیونیستی را با ذهن روشن و حقیقت یاب و واقع گرای خویش پیش بینی می كرد و در نهایت افق سیاسی آینده را می نگریست و از این طریق آینده سیاسی را می دید.

امام خمینی (ره) با توجه به این دو مشخصه پیش بینی می نمود كه نه تنها صلح با اسرائیل راهگشای عزت و استقلال سرزمین های اسلامی نمی شود بلكه اهرم و وسیله ای می گردد تا آمریكا و رژیم صهیونیستی سران كشورمان اسلامی را در بند خود كشند و به بازی بگیرند و بنابر منافع خود به تحرك و آمد و شدهای سیاسی درآورند و در چنین وضعیتی است كه صهیونیست ها به سهولت دامنه جنایات و تجاوزات خود را می گسترانند و در همین جاست كه سران صلح طلب كشورهای اسلامی به ناچار و به دلیل فرو رفتن در باتلاق آمریكا و اسرائیل توجیه گر تهاجم و تعدی صهیونیست ها و از این بدتر و اسف انگیزتر تسهیل كننده راه پیروزی و سیطره آنها خواهند بود!

امام خمینی (ره) بر اساس این بینش و پیش بینی سیاسی وارد مرحله «عمل» نیز شد و با سران كشورهای اسلامی كه تن به صلح با رژیم صهیونیستی داده و جهاد را نفی كرده بودند به مخالفت علنی پرداخت و در یك اقدام بسیار دقیق و ثمربخش سیاسی فرمان قطع رابطه جمهوری اسلامی ایران با مصر را به عنوان كشور اسلامی فرو غلتیده در دامان اسرائیل جنایتكار صادر نمود.

انور سادات با طرح و برنامه آمریكا به اسرائیل نزدیك شد و پیمان صلح با او منعقد ساخت و همین حركت خائنانه علت صدور فرمان تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر قطع رابطه با مصر گردید. (5)

پس از انورسادات حسنی مبارك به تداوم سیاست های سازشكارانه با اسرائیل پرداخت و به صورت عروسك خیمه شب بازی با انگشت های اشارت آمریكا به این سو و آن سو حركت كرد و به آمد و شد پرداخت و هر زمان كه صهیونیست ها دامنه تعدی و تجاوزات خود را گسترش دادند نه تنها به سیاست سكوت روی آورد كه از اسرائیل حمایت نیز كرد و بالاتر از این عاملی شد برای تداوم قتل و كشتار در فلسطین مظلوم كه فریاد استغاثه و دادخواهی از گلو برآورده و از كشورهای اسلامی و سران عرب استمداد می طلبد و سكوت و پوزخند تحویل می گیرد!

حضرت امام خمینی (ره) پس از قطع روابط ایران و مصر در پیام ها و بیانات خویش با تعابیری همچون «ما توطئه مصر و آمریكا و اسرائیل را برای در هم كوبیدن نهضت بزرگ مردم فلسطین شدیدا محكوم می كنیم» (6) به سیاست دقیق و الهی خویش در نفی صلح صهیونیستی تاكید كردند و همچنان این گرایش مصر را یك توطئه بزرگ معرفی نمودند.

رابطه ایران و مصر و نفی سیاست سازش با اسرائیل در سال 1358 به وقوع پیوست. لكن از آن پس همان توطئه رژیم مصر با تحركات حسنی مبارك تداوم داشت.

امام خمینی (ره) در پیام خویش در سال 1367 (7) یعنی 19 سال پس از صدور فرمان قطع رابطه با مصر به نقشه و توطئه رژیم صهیونیستی در نزدیكی با مصر و تحرك مخرب سران این رژیم اشاره می نماید و به این ترتیب پیش بینی سیاسی امام خمینی (ره) پس از 19 سال تحقق می یابد و همچنین از سال 1367 تا امروز همین پیش بینی تداوم دارد كه در مجموع با قریب به گذشت بیش از 30 سال از تصمیم ژرف و پیش بینی عمیق سیاسی آن پیشوای بزرگ كشورهای اسلامی به ویژه مصر در دام آمریكا و صهیونیسم اسیر می باشند و این اتحاد نامقدس ملل مسلمان سرزمین اسلامی از جمله فلسطین را به آتش و خون می كشاند.

پیش بینی های سیاسی امام خمینی (ره) درباره غفلت و خیانت و سازش سران كشورهای اسلامی با آمریكا و اسرائیل اگر چه خواب سنگین این مفلوكان و خائنان را آشفته نساخت و آنان خود خواستند و می خواهند كه به سرسپردگی و خیانت علیه اسلام و مسلمین ادامه دهند و همچنان سر در آخور آمریكا و صهیونیسم داشته باشند و با «لالایی سیاسی» این دایه های مهربان تر از مادر! به خواب نسیان و از خود بیگانگی روند لكن جوانان لبنانی و فلسطین را به خود آورد و به تعهد و مسؤولیت كشاند و آن دلاوران سلحشور را به میادین جهاد با اسرائیل رهنمون شد و حماسه های بزرگی ایجاد نمود كه ثمره آن استقلال و عزت و شرف است و آنچه امروز از این درس های بیداری می بینیم و می یابیم توشه ای برای آینده این دو ملت و سایر ملل مسلمان خواهد بود.

پاورقی

1. صحیفه امام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) جلد20 ص 328 و 329

2. همان مدرك ص 329

3. همان مدرك

4. همان مدرك

5. امام خمینی (ره) در تاریخ 11/2/1358 وزارت خارجه جمهوری اسلامی را به قطع رابطه با رژیم مصر موظف نمود. مراجعه شود به صحیفه امام جلد هفتم ص 168

6. صحیفه امام جلد 10 ص 396

7. امام خمینی (ره) در پیام خویش در سال 1367 به صراحت فرمودند: «به راستی ما باید بنشینیم تا سران كشورهای اسلامی احساسات یك میلیارد مسلمان را نادیده بگیرند و صحه بر آن همه فجایع صهیونیست ها بگذارند و دوباره مصر و امثال آن را به صحنه بیاورند» (صحیفه امام جلد 21 ص 81)

 

طبقه بندی: مــــنجــــی قــــــــرن،  آثــــار در مــــورد امــــام،  مقالات پیرامون امـام(ره)، 
برچسب ها: امام خمینی (ره)، پیش بینی های سیاسی، مقاله،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 7 شهریور 1392 توسط وحید
تمامی حقوق مطالب برای منــــجــــی قــــــــرن محفوظ می باشد