تبلیغات
منــــجــــی قــــــــرن - رفتار و توجه امام خمینی به مردم

 
  • مطالب ویژه
  • تازه ها
  • بهتر بشناسیم

امام از آن دست رهبرانی بود که همواره به مردم توجه داشتند و آنان را وارثان اصلی انقلاب می‌دانستند و خواهان توجه بیش از پیش مسئولان به مردم بودند، چه خوب است که مسئولین کشور در شرایط سخت کنونی بیش از آنکه به خود بیاندیشند گرهی از کار مردم بگشایند.

بازخوانی اخلاق و رفتار امام راحل می تواند راه‌گشای مسئولان و دست‌اندرکاران نظام که این روزها درگیر کش و قوس‌های سیاسی هستند، در خدمت به مردم باشد.

* تعجب مسلمان آمریکایی از زندگی امام

سرگرد حسین مرتاضی نقل می‌کند: بهمن ماه بود. به مناسبت دهه فجر بیست تا سى نفر از مهمانان كشورهاى خارجى، خدمت حضرت امام رسیده بودند. یكى از آنها یك مسلمان آمریكایى بود. پیرمردى با چهره خیلى شفاف و محاسن بلند. از آن زمانى كه قرار شد آنها دست حضرت امام را بعد از ملاقات ببوسند، این شخص شروع به گریه كرد. عجیب گریه مى كرد. تمام آنهایى كه در اتاق بودند تحت تاثیر گریه او قرار گرفتند. بعد به داخل محوطه اى كه

منزل حضرت امام بود آمدند، او به زبان دست و پا شكسته انگلیسى و عربى سوال كرد: ((بیت الخمینى كله...؟ همه منزل خمینى همین است؟))

گفتیم: آرى.

ما روى حیاط را با پلاستیك و چادر سقف زده بودیم تا حیاط براى حضرت امام گرم باشد. آن مرد وقتى وارد حیاط شد با حالت عجیبى به آنجا نگاه مى كرد و مدام سوال مى كرد. بیت الخمینى؟... و مى گفت : امام كجاست؟

با اشاره گفتیم : صبر كن، امام الان مى آیند.

برایش غیر منتظره بود كه رهبر جامعه اسلامى كه تمام دنیا را با یك پیامش مى لرزاند چنین منزل محقرى داشته باشد و از آنجا بتواند این چنین بر جامعه اسلامى حكمرانى كند و عجیب بود زمانى كه حضرت امام تشریف آوردند، ایشان همین طور گریه كرد. با گریه دست امام را بوسید و عقب عقب از مقابل حضرت امام عبور كرد. گریه این مرد و تعجبى كه از منزل حضرت امام كرده بود، بسیار عجیب بود.

* عشق به مردم

آیت‌الله هاشمى رفسنجانى می‌گوید؛ ‌امام پس از عشق و علاقه به خدا و اولیاء، بیشترین عشق و علاقه را به مردم داشتند و عشق به مردم را عشق به خدا مى دانستند و پیوسته مى فرمودند: دو چیز را دشمنان ما نشناخته اند، یكى اسلام و دیگرى مردم ما.

* خدمتگزار این مردم باشید

آقای محسن رضایى نقل می‌کند: در ملاقاتى كه با امام داشتیم، گزارشى از فعالیتهاى سپاه در جنگ و جبهه داخلى و ضد انقلاب در سراسر كشور به عرض رسید. امام فرمودند: ((سپاه بین مردم محبوبیتى پیدا كرده است كه باید هر روز بیشتر شود. شما همواره خدمت گذار این مردم باشید و كوشش كنید كه همیشه ملت را با خود داشته باشید.))

* مردم را نرنجانید

آیت‌الله کریمی می‌گوید: یك شب فقیرى براى عرض حاجت به بیرونى امام آمد، چون مكرر آمده بود آقایان با او برخورد خوبى نكردند. حضرت امام از دور مواظب بود وقتى نزدیك ما آمد گفت : این چه طرز برخورد است؟ جواب داده شد: او دیروز آمده است و روز قبل هم آمده بود. امام فرمود: بگذارید بیاید، محتاج است، نیازمند است و حاجتش او را واداشت كه اینجا بیاید باید حاجتش را برآورده كنیم و یا با بیانى او را راضى كنیم، نرنجانید مردم را.

* با مردم بدرفتارى نشود

حجت الاسلام انصارى كرمانى نیز نقل می‌کند: همیشه امام به مسئولین سفارش مى كردند كه شما باید خدمتگزار مردم باشید، دائما به اعضاى دفتر اخطار مى كردند كه مبادا با مردم بد رفتارى شود و شما حق ندارید جلو مردم را بگیرید.

* ترجیح موكت بر فرش

خانم مصطفوى می‌گوید؛ حضرت امام به تبعیت از بزرگ بانوى اسلام، ساده زیستى را براى خود، مردم و مسئولان تاكید مى كرد. ایشان تا آخر عمر زندگى ساده و دور از تجمل داشتند.

امام ترجیح مى دادند كه در اتاقشان بجاى فرش، موكت باشد كه همواره با مخالفت اطرافیان روبرو مى شدند.

* فرش را بدوزید

محى الدین فرقانى: در منزل امام در نجف یك فرش قدیمى بود كه روزى آن را شسته و روى پشت بام پهن كردیم.

وقتى آن را پائین مى آوردیم وسط فرش پاره شد. خانم كه این وضع را دید به امام گفت : آقا! اجازه مى دهید این فرش را بفروشیم و بجاى آن فرش نو بخریم؟

امام با همه احترامى كه براى همسرشان قایل بودند جواب منفى به او دادند و به ما فرمودند:

با یك جوالدوز وسط فرش را بدوزید و آن را در اتاق پهن كنید. ما هم همین كار را كردیم.

منبع: حدیث نور

طبقه بندی: مــــنجــــی قــــــــرن،  زندگی امــام خمینی(ره)، 
برچسب ها: امام خمینی (ره)، اخلاق، رفتار،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 24 شهریور 1392 توسط وحید
تمامی حقوق مطالب برای منــــجــــی قــــــــرن محفوظ می باشد